Wśród zabytków można wyróżnić ponad 100-letnią jedną z najstarszych na świecie, świecącą żarówkę wyprodukowaną w Anglii w technologii Edisona, największą żarówkę o mocy 10000 wat, czy żarówkę latarni morskiej w Świnoujściu o mocy 4200 W, silnik spalinowy „Deutz” na biogaz z 1938 roku, turbogenerator firmy Alsthom - AEG z 1941 roku i wiele, wiele innych ciekawych eksponatów.
W 2010 roku powstała sala doświadczeń - „Iskrowisko”. Znajduje się tam m.in. stanowisko do demonstracji wyładowań elektrycznych na szklanej butelce, dzwonki Gordona, drabina Jakuba. Największą jednak atrakcją są wyładowania elektryczne rzędu 1000000 V generowane na cewce Tesli.
Corocznie 6 stycznia w Muzeum odbywa się „Święto Światła”, w czasie którego prezentujemy m.in. zapalenie ogniska krzesiwem, od niego łuczywa, kaganka, świecy, „karbidówki”, lampy naftowej, aż do żarówki Edisona i do lamp ledowych. Muzeum Energetyki znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, co roku uczestnicząc także w INDUSTRIADZIE - Święcie Szlaku Zabytków Techniki. Kolejna edycja w czerwcu 2016 roku!
W muzeum odbywają się cykliczne warsztaty, prezentacje, koncerty, wystawy, lekcje z fizyki, chemii, elektrotechniki i elektroniki.