Stanowiska pracy

#INDUSTRIADA2015 przebiegała pod hasłem "PRACA". Dlatego też z tej okazji przygotowaliśmy nową aranżację przestrzeni Muzeum w koncepcji charakterystycznych stanowisk pracy. Wśród warsztatów pracy mogliśmy znaleźć stanowiska stałe (warsztat mechanika precyzyjnego, kuchnia domowa, centrala telefoniczna oraz warsztat ZURiT), a także stanowiska "ruchome", które można było oglądać tylko w dniu INDUSTRIADY 2015 - były to warsztat kowala, termowizor, punkt naprawy motocykli oraz olejkorz.


Ciemnia w łazience

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu aparaty fotograficzne nie były tak popularne, jak dzisiaj. Komu udało się „zdobyć” aparat stawał przed kolejną barierą - uzyskaniem zdjęć tanim sposobem. Można było zlecić wykonanie odbitek w zakładzie fotograficznym, ale było to rozwiązanie kosztowne i ryzykowne.  Wiele zdjęć „nie wychodziło” z różnych powodów i robienie z nich odbitek nie miało sensu. Dlatego ogromna większość fotoamatorów organizowała sobie domową ciemnię fotograficzną do „wywoływania zdjęć”.

Ciemnia musiała być ciemna, gdyż proces obróbki materiałów światłoczułych wykluczał niekontrolowany udział światła. Przeważnie wybór miejsca, z wielu powodów, padał na łazienkę. Po pierwsze, łazienka miała łatwe do zasłonięcia okno i była zamykana na zamek. W ten sposób nikt nie mógł otworzyć drzwi przez pomyłkę i zniszczyć wysiłek fotoamatora. Tak, na wszelki wypadek, wykręcało się żarówki z oświetlenia, zaświecane z zewnątrz łazienki. Po drugie, w łazience był kran i zlew a do obróbki filmów i papierów fotograficznych potrzeba było dużo, bieżącej wody.

 


Wibrarium

Nazwa „Wibrarium” dotyczy interaktywnej wystawy zabytkowych elementów instalacji dzwonkowej (transformatorów, przycisków i różnych modeli dzwonków elektrycznych), zlokalizowanej w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.

Wszystkie eksponaty, odrestaurowane i doprowadzone do swej pierwotnej funkcji, pochodzą z kolekcji Adama Wisthala. Konstrukcję do ekspozycji i zapoznania się z brzmieniem prezentowanych dzwonków, wykonał Hubert Kret. Początek kolekcji dał mosiężny dzwonek na deseczce, zakupiony w 2007 roku na targach staroci w Bytomiu. Obecnie kolekcja liczy ponad sto unikalnych egzemplarzy dzwonków. „Wibrarium” prezentuje 104 dzwonków, 23 przyciski, 26 transformatorów. Najstarszy dzwonek - nr 39 (sygnowany odręcznie), pochodzi z 1896r. Najmniejszy dzwonek - nr 101, firmy Ericsson, mieści się swobodnie
w dłoni. Najcięższy dzwonek, firmy GROOS & GRAF z Berlina waży ponad 8 kg i czeka na swoje miejsce w ekspozycji.