Latarnie morskie Polski i świata

Latarnie morskie jako stałe orientacyjne znaki nawigacji to nieodłączny element nadmorskiego krajobrazu. Górujące nad otoczeniem budowle mają na celu wyznaczać linię brzegu, informować o mieliźnie, naprowadzać statki na bezpieczny kurs przy podejściu do portu. Łatwo rozpoznawalne i dostrzegalne dzięki wyrazistej barwie elewacji, nocą niosą światło żeglarzom, które niejednokrotnie ratuje im życie w niesprzyjających warunkach.

Obecnie, w dobie nawigacji satelitarnej, rola znaków morskich stała się poboczna, a funkcjonalność obiektów zaadoptowana została na potrzeby lotnictwa i radiotelefonii. Latarnie morskie, dzięki swej wyjątkowej, często zabytkowej architekturze, przekształcono w atrakcje turystyczne dostępne dla zwiedzających.

W literaturze i malarstwie latarnie morskie oraz ich misja wskazywania drogi poprzez oświetlanie niebezpiecznych ciemności, zawierają bogatą symbolikę przemijającego czasu, poszukiwania prawdy, czy ocalenia. Światło latarni podczas sztormu jest zwiastunek dobrej nadziei, obietnicą bezpiecznego dotarcia do brzegu. Niezwykle istotnym elementem tej metaforyki jest także profesja latarnika – jeden z pierwszych zawodów państwowych na świecie. W przeszłości zawód latarnika postrzegany był jako zajęcie wyjątkowo odpowiedzialne, ale i samotnicze. Latarnia morska, będąca miejscem stałego pobytu latarnika, ze względu na odizolowanie od codzienności, była swoistą pustelnią, w której praca wymierzała rytm życia. Zawód ten wymagał niezwykłego skupienia i nieomylności, a także kondycji, ze względu na specyfikę architektoniczną latarni. W wielu krajach pomyłki w nadawaniu sygnału i wszelkie przeoczenia były surowo karane, w tym karą pozbawienia wolności. Ze względu na wieloletnią separację od społeczeństwa, była to idealna profesja dla osób o mizantropijnym, ascetycznym usposobieniu. Aktualnie praca latarnika nie jest już tak wymagająca i powoli odchodzi w niepamięć, ze względu na zastosowanie nowoczesnych technologii, dzięki którym wiele latarni funkcjonuje bezzałogowo. W Polsce jednak, z racji wielowiekowej tradycji i szacunku, jakim darzy się latarnie morskie, zawód ten jest wciąż kultywowany.

Latarnie morskie – nieodzowne symbole regionów wybrzeża, jako wizytówka wieloletnich tradycji warte są więc upamiętnienia.  Doskonałą do tego okazją jest wystawa obrazów „Latarnie morskie” z kolekcji „Barwy Śląsku”. Dzieła malarskie, jak pocztówka z wakacji przywołują malownicze krajobrazy, w których unikatowa architektura stanowi punkt centralny. Wystawa umożliwi odbiorcy nostalgiczną podróż wyobraźni do miejsc odosobnionych, otoczonych naturą,
w których światło ma niezwykłą wartość dodawania otuchy we mgle i ratunku przed śmiercią.

Malarz, podobnie jak latarnik, odosobniony w procesie twórczym, posługuje się barwą i jej rytmem, by stworzyć własny język znaków, nadać sygnał w przestrzeń. Być może nie uratuje swoim dziełem życia zbłąkanym wędrowcom, jednak poprzez wywoływanie wrażeń, jak serce latarni emitujące światło w nieprzenikniony mrok, rozjaśni czyjąś drogę, zainspiruje, umożliwi dostęp do prawdy – estetycznego piękna


Fabryka Energii - nowa wystawa w MPM

Miejska Placówka Muzealna w Mikołowie i Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych zapraszają na wystawę "Fabryka energii".

Pośród eksponatów znajdują się izolatory, bezpieczniki, urządzenia pomiarowe wykorzystywane niegdyś w zakładach energetycznych, jak i odbiorniki prądu towarzyszące nam w życiu codziennym od wielu lat. Urządzenia te zmieniły się tak bardzo, że młodsi zwiedzający mogą nie rozpoznać lodówki jakiej używali ich pradziadkowie. Problem w identyfikacji może sprawić także prosty, domowy odkurzacz. Na wystawie można oglądać stare radioodbiorniki z magicznym okiem, magnetofony szpulowe czy kineskopowe telewizory z lat 70 tych. Prawdziwą gwiazdą ekspozycji jest stara pralka mechaniczna pochodząca ze zbiorów Miejskiej Placówki Muzealnej.

Ekspozycji towarzyszy wystawa zdjęć Mariusza Pyśka prezentująca artystyczne oblicze Elektrowni Łaziska - tytułowej Fabryki Energii. Podczas otwarcia zostanie wyświetlony film pt. „Pionier” (realizacja: Wojciech Szwiec, scenariusz: Jerzy Hickiewicz, kierownik produkcji: Jolanta Pietryja-Smolorz) poświęcony postaci Kazimierza Szpotańskiego – genialnego menedżera, inżyniera elektryka, pioniera przemysłu elektrycznego i energetycznego.

Zapraszamy na otwarcie wystawy w czwartek 18 czerwca o godzinie 18.00
Miejska Placówka Muzealna ul. Karola Miarki 15, 43-190 Mikołów


Otwarcie wystawy "Fabryka Energii" - 18. czerwca 2015

W czwartkowe popołudnie, 18 czerwca 2015 o godz. 18:00 w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Fabryka Energii". 
Podczas otwarcia wystawy goście mogli obejrzeć także film poświęcony postaci Kazimierza Szpotańskiego - genialnego przedsiębiorcy i biznesmena.
Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej - autorstwa naszego wolontariusza Sebastiana Grząby.


Finisaż wystawy "Fabryka Energii" - 30. września 2015


„Nieba bliżej” - Wystawa

Wystawa „Nieba bliżej” to inicjatywa rudzkiej grupy nieformalnej „Asocjacja M&B&P-18”. Ekspozycja w zeszłym roku, w okresie wakacyjnym, prezentowana była w rudzkim magistracie. W Muzeum Energetyki będzie można ją podziwiać do 20.IX.2014 roku.

Na kilkunastu planszach znajdują się widokówki, plakaty, ilustracje i kopie wycinanek przedstawiających latarnie morskie z terenu województwa pomorskiego. Godne uwagi są zwłaszcza kopie wycinanek autorstwa Marka Wacława Judyckiego – członka „Asocjacji M&B&P-18”. Oryginalne wycinanki, zwane przez autora „ażurami” prezentowane są na specjalistycznych ekspozycjach wycinankarskich ( obecnie można je podziwiać na wystawie zbiorowej w Jastrzębiu Zdroju).
Miłą niespodzianką dla osób obeznanych ze śląską mową mogą stanowić teksty na planszach. Przybliżają historię poszczególnych obiektów mową wiązaną, po śląsku, co jest domeną współautora wystawy, Bronisława Wątroby – również aktywnego członka tej grupy nieformalnej. 

Sama wystawa powstała z myślą o prezentacji jej na naszym Szlaku Zabytków Techniki, jak też w instytucjach kulturalnych i placówkach oświatowych województwa śląskiego. Autorzy wyrażają nadzieję, iż promocja latarń morskich w naszym regionie zaowocuje z czasem partnerską współpracą. Na Szlaku Latarń Morskich, licznie odwiedzanym przez turystów w okresie wakacyjnym, podobna prezentacja obiektów górnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki byłaby przecież jak najbardziej wskazana.
Twórcy wystawy kompletują materiał potrzebny do prezentacji wszystkich latarń polskiego wybrzeża, aby muc zaprezentować je wszystkie najpóźniej w trakcie przyszłorocznego Dnia Latarń Morskich, który przypada zawsze w trzecią niedzielę sierpnia.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Nieba bliżej”


Z obiektywem po niebie

Wystawa prezentuje zdjęcia wykonane przez członków Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Silesia Spotters. Realizują oni swoją pasję – miłość do lotnictwa, podczas Pokazów, Pikników i Zawodów Lotniczych, wokół lotnisk międzynarodowych i aeroklubowych oraz obserwując samoloty na wysokościach przelotowych. Teraz, utrwalone na zdjęciach momenty z tych wydarzeń mogą Państwo zobaczyć na wybranych zdjęciach. Fantastyczne zdjęcia samolotów w niezwykłych sytuacjach.

Wernisaż - zdjęcia


Stara gwardia celuloidu

Stara gwardia celuloidu - początki filmu niezależnego na Górnym Śląsku

Początki polskiego kina niezależnego sięgają lat powojennych - wiążą się z powstawaniem amatorskich klubów filmowych, w których pasjonaci filmu i fotografii tworzyli bez skrępowania swoje krótkometrażowe obrazy. 

Kino niezależne swoje źródło ma właśnie w Katowicach, gdzie powstał pierwszy w Polsce Amatorski Klub Filmowy „Śląsk”. Na początku lat 50-tych w Katowicach odbywały się największe przeglądy i festiwale filmów realizowanych poza głównym obiegiem.

Wystawa prezentuje najważniejsze postacie tego niecodziennego ruchu filmowego. Wspominamy najważniejsze kluby i grupy południowej Polski działające od lat 50 do dzisiejszego dnia.

To historia tego co dziś nazywamy kinem niezależnym.