Już 18 grudnia zapraszamy na kolejny koncert w cyklu "Otwarta Scena 2.0". Tym razem wystąpi zespół MEMENTORIA!

Początki zespołu Mementoria sięgają roku 2009. Formowanie składu zajęło przeszło 3 miesiące. Zespół pochodzi z Bielska-Białej, a gatunek, jaki prezentuje to rock i metal. W zespole grają: Dominik Kała (wokal), Stanisław Tomszak (gitara), Krzysztof Stec (gitara) oraz Tomasz Pinkawa (bas).


Wolontariusze z Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych zajęli trzecie miejsce w regionalnych eliminacjach V Turnieju Maszyn Wiatrowych, które rozegrały się w Katowicach. Kapitan drużyny „Turbo Silesia” Bartłomiej Mych oraz Mateusz Sornek i Paweł Kobiela są uczniami Technikum nr 16 w Katowicach – Murckach o profilu elektrycznym. Ci zdolni Panowie pod opieką magistra Daniela Kiełpińskiego aktywnie wspierają działalność Muzeum Energetyki w ramach wydarzeń popularnonaukowych takich jak Fizyczne Fascynacje, INDUSTRIADĘ, Święto Światła oraz na Festiwalach Naukowych. Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu modelu turbiny wiatrowej wg rysunku technicznego i wskazań regulaminu. Maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym wykonanym przez firmę Unilogo w trzech konkurencjach: Obroty przy obciążonym wale maszyny, Największa moc, Moment obrotowy przy zatrzymanym wale. Rezultaty uzyskane przez zespół w każdej z konkurencji decydują o miejscu w klasyfikacji generalnej.

Drużyna Turbo Silesia pomimo inżynierskich obliczeń, doboru odpowiednich materiałów oraz kształtów maszyny w tym roku nerwowo spoglądała na pomiary. Doświadczeni poprzednimi edycjami większą wagę zwrócili na moment i moc kosztem obrotów. Doświadczenie modelarskie kapitana drużyny oraz przeanalizowanie wyników i modeli pozwoliło na zajęcie trzeciego miejsca. Teraz już tylko małe poprawki i Finał. Turbinę wiatrową drużyny Turbo Silesia będzie można obejrzeć w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych na wybranych Fizycznych Fascynacjach będzie uruchamiana i wyjaśniana zasada zachowania energii oraz jej wytwarzania z OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Działalność Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych wspiera i poszerza zainteresowania młodych ludzi w zakresie techniki, energetyki, elektrotechniki, elektroniki, chemii i fizyki oraz zajęć artystycznych. W ramach warsztatów i pokazów w zależności od tematu wolontariusze muzeum rozwijają zdolności manualne oraz techniczne każdego uczestnika. Więcej szczegółów dotyczących wydarzeń i bieżącej działalności na stronie internetowej www.muzeumenergetyki.pl oraz Facebooku.


Przeglądasz setki pięknych świątecznych dekoracji w internecie? 
Chcesz już dziś poczuć atmosferę świąt?
Lubisz robótki ręczne ale brak Ci czasu w domu?
Chcesz spotkać kreatywne osoby i miło spędzić czas?
Marzy Ci się własnoręcznie zrobiony świąteczny wieniec na drzwi?

Jeśli przynajmniej na 2 powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, to znak, że przygotowane przez nas warsztaty są właśnie dla Ciebie!


10 grudzień 2016 (sobota), godz. 10.00-11.00

Pokazy: „Mechaniczne poruszenie na energetycznej scenie”

Interaktywne pokazy od mechaniki do energetyki, podczas których poruszymy nie jedną wyobraźnię.

Przedstawimy podstawy nowożytnej mechaniki, zasady dynamiki Newtona, maszyny proste Archimedesa (tego golasa co po FORUM hasa). Uruchomimy INDUSTRIADOWY silnik odrzutowy skonstruowany podczas Energetycznych Wakacji 2016. Nie zabraknie energii, momentu sił, bezwładności, drogi i prędkości.


Już dziś zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, które będzie miało miejsce drugi raz w przestrzeni Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Mateusz Wróbel wraz z zespołem wystąpi ze swoim akustycznym koncertem. To doskonała okazja do posłuchania autorskich kompozycji Mateusza w wyjątkowych, akustycznych aranżacjach.

27 listopada 2016 (niedziela), godz. 17:00
Muzeum Energetyki
ul. Wyzwolenia 30
43-170 Łaziska Górne

Bilety: 25zł (w dniu koncertu), 20zł (przedpłata)
Sprzedaż oraz rezerwacje biletów od 10 października!

W dniu dzisiejszym dostępne bilety w cenie 25zł.

Szczegóły na www.mateuszwrobel.pl oraz www.muzeumenergetyki.pl


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19